Brno - AZ Tower

111 m vysoká budova bílo-oranžové barvy o třiceti poschodích stojící ve čtvrti Jižní centrum (tzv. brněnský Manhattan) je nejvyšším domem v České republice. Byla postavena v letech 2011 až 2013 ve stylu tzv. dekonstruktivismu podle návrhu architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, a to nákladem přibližně 800 milionů korun.
Stavba je tvořena dvěma bočními kvádry a střední kompletně prosklenou částí. Východní kvádr je dvakrát zalomen, čímž vytváří nezaměnitelnou siluetu budovy a zároveň symbolizuje písmeno „Z“ a dává tak vlastně mrakodrapu jméno. Plášť obou kvádrů je tvořen glazovanými deskami z keramiky, jejichž barva se směrem vzhůru mění z oranžové v bílou.
Stavba je mimořádná i svým ekologickým pojetím – část elektrické energie, potřebné pro chod budovy, dodávají fotovoltaické panely na jižní straně mrakodrapu, 30 metrů hluboké energetické piloty, vlastně tepelná čerpadla, se zase v zimě starají o ohřev a v létě o chlazení interiéru.
Do nejvyšších pater se návštěvníci mohou dopravit jedním z pěti rychlovýtahů, jež se pohybují rychlostí
4 m za sekundu.
V prvních třech patrech budovy najdete recepci (funguje non-stop), restauraci, kavárnu a fittness a wellness. Nejvyšší patra budovy ukrývají apartmány, celkem 17 000 m2 zaujímají kancelářské prostory.
V podzemních patrech je parkoviště pro 272 automobilů.
www.aztower.org