Hrad Veveří

Nad zátokou Brněnské přehrady, 20 km SZ směrem od centra Brna, se vypíná hrad Veveří, jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů u nás.
Kolem původně románského objektu bylo někdy v 13. století (poprvé je připomínán roku 1213) vybudováno hradiště jako sídlo královských purkrabí. Během panování moravského markraběte Jana Jindřicha byl hrad rozšířen a získal v podstatě svou dnešní podobu. Od konce 15. století, kdy přestal být královským majetkem, se zde vystřídala řada majitelů z různých urozených rodů, např. páni z Ludanic, z Lipé či Černohorští z Boskovic. K hradu se dostanete přímým autobusovým spojením z Bystrce, v létě také pomocí lodní dopravy.

Prohlídky hradu:
Volná prohlídka areálu (volná prohlídka nádvoří, vstupy na ochozy tzv. Příhrádku, na vyhlídku tzv. Prachové věže, vybrané sezonní výstavy)
Trasa č. I – komentovaná prohlídka interiérů I. (representační místnosti I., patra Paláce s Břitovou věží, vyhlídková terasa – cca 40 minut, max 30 osob ve skupině).

Trasa č. II – komentovaná prohlídka interiérů II. (vybrané části exteriérů, Břitová věž, krovy hradního paláce, interiéry tzv. Anglického traktu a další – pro osoby starší 15 let, okruh je fyzicky náročnější, doporučena sportovní obuv, max. 10 osob ve skupině).

Tel.: 549 420 164
www.veveri.cz