Brněnská přehrada

Oblíbeným místem odpočinku a rekreace, a nejen pro obyvatele Brna, je vodní nádrž Brněnská přehrada (v brněnském hantecu Prigl nebo Prygl). Její snadná dostupnost (hráz přehrady leží jen asi 7 km vzdušnou čarou od středu Brna), široké pláže se snadným vstupem do vody a krásné okolí tvořené přírodním parkem Podkomorské lesy tak láká návštěvníky nejen ke koupání a vodním sportům, ale i k příjemným vycházkám a cyklistickým projížďkám. Tomu odpovídá i bohatá nabídka penzionů, hotelů a restaurací. Na začátku vzdutí nádrže se navíc nachází další vyhledávaný turistický cíl – hrad Veveří (viz dále). Oblíbeným místem ke koupání na pravém břehu je Kozí horka – vděčí za to velkým plážím a pozvolnému klesání dna. Funguje zde i půjčovna malých plavidel a vodních šlapadel.
Pro svou atraktivní polohu v blízkosti přehrady se velké přízni Brněnských těší městská část Brno-Bystrc (největší brněnská čtvrť). Jak pro bohaté možnosti volno-časového vyžití, tak i jako lokalita pro klidné a příjemné bydlení. V Bystrci, v blízkosti přehrady (pod Mniší horou), najdeme zoologickou zahradu chovající na ploše
65 ha na 210 druhů zvířat (www.zoobrno.cz). Může se pochlubit takovými chovatelskými úspěchy, jako byly první odchovy mláděte ledního medvěda nebo šimpanze (viz dále).
Hráz přehrady na řece Svratce byla dokončena roku 1940 a dostala jméno Kníničská podle přilehlé obce Kníničky. Náklady na výstavbu činily necelých
60 milionů tehdejších korun. Po druhé světové válce začala nádrž fungovat jako rekreační oblast, od roku 1946 se pak po ní plaví výletní lodě. V 50. letech se na březích začínají stavět chaty, ubytovny a hotely a zájem o rekreaci stále vzrůstá. Roku 1959 pak byl název Kníničská změněn na Brněnskou přehradu.
Přehrada je každoročně na přelomu května a června místem konání velkolepé přehlídky ohňostrojů doprovázených hudbou – Ignis Brunensis. Během ní je pyrotechnika odpalována ze zvláštního pontonu plovoucího na hladině. Nejlepší podívaná na ohňostroje se pak otevírá na pláži mezi Rakovcem a přístavem Bystrc.
www.ignisbrunensis.cz